NUTRIENTY A BYLINY VHODNÉ PŘI ŘEŠENÍ HISTAMINOVÉ INTOLERANCE

Histamin je signální látka našemu tělu vlastní, která patří mezi tzv. biogenní aminy a vytváří se v žírných buňkách (mastocytech), v buňkách žaludku nebo neuronech v centrální nervové soustavě. Histamin působí především v imunitním systému, reguluje tvorbu žaludeční šťávy (tedy tvorbu kyseliny chlorovodíkové), stimuluje mozek a hraje i svoji roli v ovulaci a ženské reprodukci.

Většina histaminu se nachází v granulích uvnitř žírných buněk a uvolňuje se až při jejich aktivaci. Tato aktivace obvykle probíhá navázáním antigenu na imunoglobuliny starající se o alergické reakce – tedy imunoglobuliny řady E (zkratka IgE).

Histaminová intolerance je dočasný stav, kdy se v těle nashromáždí velké množství histaminu, které tělo nestihá včas a dobře odbourat. Nadbytek histaminu v těle má však vícero příčin.

Část histaminu si tělo vytváří přirozeně samo, dále jeho produkci stimulují některé potraviny, mohou ho uvolňovat přemnožené bakterie nebo konzumace potravin, na které vykazujete jistou potravinovou intoleranci nebo alergii. Dále víme o tzv. liberátorech histaminu (například citrusy nebo jahody), které sice samotný histamin neobsahují, ale pomáhají jeho uvolnění z žírných buněk.

Dalším současným problémem u histaminové intolerance bývá deficit dvou enzymů, které histamin v těle odbourávají. Jeden z nich je enzym DAO, produkován zdravou sliznicí tenkého střeva a sliznicí na začátku tlustého střeva. Druhým enzymem je enzym HNMT, který se nachází v játrech. Více o těchto enzymech a jejich působení jsem popisovala v článku Histaminová intolerance, aneb když se tělo neumí zbavit histaminu.

DAO enzymy lze změřit z krve, ačkoli tohle měření nepovažujeme vždy za úplně spolehlivé, neboť jeho hladiny v krvi nemusí odpovídat jeho aktivitě v tenkém střevě. Jelikož buňky, které jsou odpovědné za modulaci hladiny histaminu a tvoru DAO jsou přítomny ve slizniční výstelce tenkého střeva, jsou zde mimo alergické reakce na potraviny velmi často přítomny další zásadní faktory. Tím prvním je SIBO – neboli bakteriální přerůstání tenkého střeva, dále syndrom zvýšené střevní propustnosti (leaky gut syndrom) nebo IBD neboli zánětlivá onemocnění střev. Společným faktorem je zde porušení správné integrity střevní sliznice a také výraznější dysbióza, kdy převažují patogenní mikroorganismy nad těmi prospěšnými, které se mnohdy navíc nacházejí ve velké míře v nesprávné oblasti trávicího traktu (například v tenkém střevě). Také některé genetické odchylky (např. MTHFR mutace) a některé léky mohou způsobit sníženou enzymatickou funkci či blokaci enzymu DAO.

Mezi nejčastější léky, které blokují aktivitu DAO patří:

    • Antibiotika

    • Antidepresiva

    • Antihypertenziva

    • Svalová relaxancia

    • Narkotika

    • Nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID)

Dále dle výzkumů jsou na histaminovou intoleranci náchylnější osoby (častěji ženy) s genetickou MTHFR mutací. Zvláštní roli v této problematice hrají také ženské hormony, kdy především estrogeny při jejich nadbytku (tedy v případě estrogenové dominance) mají tendenci histaminovou intoleranci zhoršovat. Estrogen podporuje degranulaci žírných buněk a bazofilů, což zprostředkovává uvolňování histaminu a dalších zánětlivých cytokinů. Stavy nadbytku nebo dominance estrogenů mohou zvyšovat histaminovou zátěž a zhoršovat histaminem zprostředkované příznaky. Podstatné množství žen tak pozoruje zhoršení příznaků před menstruací. Progesteron se naopak stará o snížení hladiny histaminu.

Pokud i vy trpíte na histaminovou intoleranci a estrogenovou dominanci, pak doporučuji shlédnout můj webinář Estrogenová dominance a tento stav řešit.

Západní medicína řeší histaminovou intoleranci poměrně striktní eliminační dietou a nasazením deficitního DAO enzymu (nejčastěji v doplňku Daosin). Úleva možná přichází, avšak tato cesta není trvalá a především neřeší problém komplexně a nehledá příčinu vašich potíží. Mnohem důležitější, než neustálá striktní eliminace je proto podpora správného fungování imunitního systému, stabilizace žírných buněk a podpora střev, kdy se bavíme o správné diagnostice potíží a následné kroky k nápravě správného trávení, zdravé střevní sliznice a nastolení mikrobiální rovnováhy. Ačkoliv bude tedy cílená a individualizovaná eliminace potravin spouštějící problémy ze začátku nutná, měl by to být pouze dočasný krok při řešení této problematiky.

V tomto již druhém článku týkající se histaminové intolerance se podíváme na základní vitaminy, minerály a přírodní látky, se kterými je velmi vhodné při řešení histaminové intolerance pracovat. Ve své praxi je považuji za stěžejní součást terapie každého mého klienta. Jejich dávkování a kombinace jsou samozřejmě silně individuální. Je také potřeba zohlednit další specifické faktory. U histaminové intolerance je nutná nejen snaha histamin snižovat, ale především je potřeba řešit podporu trávení a provést správnou diagnostiku. U podstatné většiny klientů s HIT se setkávám s tím, že příčinou jejich potíží je SIBO neboli bakteriální přerůstání tenkého střeva. Je tak potřeba primárně zhodnotit váš stav a poté se otestovat pomocí neinvazivního dechového testu. Více info o tom, jak se SIBO testuje najdete ZDE. Dále je nutné řešit eliminaci některých složek potravy a v případě zvýšené střevní propustnosti pak řešit zacelení propustného střeva.

MEZI ZÁKLADNÍ NUTRIENTY PŘI ŘEŠENÍ HIT PATŘÍ:

KVERCETIN

Kvercetin je polyfenol, přírodní antihistaminikum a antialergikum. Je to také silný antioxidant, který se stará o zneškodnění nebezpečných volných radikálů v našem těle. Inhibuje uvolňování histaminu, snižuje zánětlivé cytokiny a leukotrieny a potlačuje produkci interleukinu IL – 4. Studie ukazují, že kvercetin je velmi slibnou látkou potlačující aktivitu žírných buněk při alergických reakcích a také má slibný účinek při respiračních potížích.

Jeho dávkování je silně individuální. Pokud hledáte kvalitní doplněk s kvercetinem, určitě zkuste TENTO

OMEGA 3 MASTNÉ KYSELINY

Omega-3 mastné kyseliny (EPA a DHA) jsou známé svou schopností posilovat imunitní funkce a snižovat zánětlivé reakce v organismu. Užívání vyšších dávek omega 3 kombinovaných mastných kyselin EPA a DHA denně může snížit zánět a příznaky spojené s přetížením histaminem. Omega 3 mají v našem těle velmi široké působení. Starají se například o zdraví našich buněk. Omega 3 MK jsou součástí fosfolipidů, které tvoří membrány buněk a také se starají o zdraví mitochondrií. Tyto mastné kyseliny udržují tzv. tekutost buněčné membrány (obal buňky) a chrání tak její zdraví, životnost a funkci, kdy se podílejí díky správné tekutosti především na přenosu živin dovnitř i ven z buňky. Jsou ale součástí i dalších buněčných funkcí, jako například správné komunikaci mezi buňkami, správném dělení buněk a jejich reakcí na některé podněty – například hormony.

Omega 3 působí na zánět prostřednictvím účinku přes prostaglandiny nebo eikosanoidy. Prostaglandiny rozdělujeme na ty, které nám v těle zánět zvyšují, a ty které ho tlumí. Prostaglandiny 1 řádu se například starají o protizánětlivé působení, kdežto prostaglandiny 2 řádů zase zánětlivost zvyšují. Ačkoliv nelze říct, že jedny by byly hodné a druhé špatné, je důležité vědět, že právě poměr omega 3 vs omega 6 rozhoduje o tom, kterých prostaglandinů naše tělo bude tvořit více.

KURKUMIN

Kurkumin je silně protizánětlivá látka s antioxidačními vlastnostmi pocházející z kurkumy. Některé studie naznačují, že umí výrazně potlačovat některé alergické reakce závislé na žírných buňkách. Moji oblíbenou kombinací se pak stal kurkumin v kombinaci s boswellia serrata neboli kadidlovníkem. Tento pradávný strom, z něhož získáváme léčivou pryskyřici, se kterou se pak setkáte v doplňku stravy, využívají lidé již tisíce let. Obě tyto látky mají silně protizánětlivý účinek, pomáhají ale také při artritidě, zlepšují průtok krve v organismu a tím zlepšují přísun látek potřebných pro hojení a také výrazně prohřívají. Velmi doporučuji tuto kombinaci (nejen) pro osoby se zácpami či metanovým SIBO (IMO) a histaminovou intolerancí. Mým favoritem je TENTO přírodní komplex se skořicí, pepřem a zázvorem.

ZINEK

Zinek je důležitý minerál známy pro své účinky na imunitní systém. Podílí se mimo jiné na degranulaci žírných buněk a může zabraňovat uvolňování histaminu. Některé studie uvádí významný pokles histaminu při zvýšené suplementaci zinku. Zinek společně s mědí a hořčíkem jsou důležité nutrienty pro správnou produkci DAO. Jelikož deficit mědi je spojen s histaminovou intolerancí, je vhodné a doporučené užívat zinek s mědí v kombinaci. Už jen z toho důvodu, že právě dlouhodobá suplementace vyšší dávkou zinku vede k vyčerpávání mědi.

VITAMIN C

Je základní a účinný doplněk, který může pomoci snížit hladiny histaminu a zmírnit tak příznaky HIT. Vitamin C pomáhá v produkci DAO enzymu. Je to také silný antioxidant a má protizánětlivé působení. Při HIT se ale vyhněte vitaminům C, které jsou vyráběny z citrusových plodů. Alternativou je rakytník nebo jihoamerické camu camu. Doporučená dávka vitaminu C je 1-3 gramy denně.

VITAMIN D

Vitamin D je známý silný imunomodulant a stará se o správnou imunitní odpověď organismu. Je to zároveň plošně deficitní vitamin, reálně v těle působící spíše jako hormon. Napomáhá udržovat stabilitu žírných buněk a jeho deficit tak způsobuje, že jsou žírné buňky mnohem reaktivnější. Pokud trpíte na HIT, doporučuji Vám odebrat si hladiny vitaminu D z krve a dle toho pak nastavit jeho správnou suplementaci. Vitamin D3 užívejte ve formě kapek v olejové bázi v kombinaci s vitaminem K2. Velmi dobrý produkt najdete ZDE.

VITAMIN B6

Vitamin B6 neboli pyridoxin, je vitamin známy pro svoji účast na metabolismu sacharidů a bílkovin. Zároveň je také důležitým kofaktorem pro tvorbu DAO. Jeho suplementace tak může velmi pomoci tvořit více DAO a tím lépe histamin odbourávat. Jelikož některé osoby nemají dostatek enzymu, který neaktivní vitamin B6 (pyridoxin) přeměňuje na aktivní formu (pyridoxal 5-fosfát), je vhodné užívat aktivní formu vitaminu. Vitaminy B komplexu vždy doporučuji užívat v celém komplexu. Pokud hledáte opravdu kvalitní, čistý B komplex v aktivních formách, najdete ho ZDE.

ČERNUCHA SETÁ – ČERNÝ KMÍN / NIGELLA SATIVA

Černucha setá neboli Nigella sativa je velmi zajímavou rostlinkou, která má silně protizánětlivé i antialergické účinky. Dlouhou historií a rozsáhlým výzkumem černého kmínu bychom mohli strávit dalších deset článků, ale budu stručná. Nigella sativa, kterou používají kultury po celém světě, je známá pod mnoha různými názvy. V prorocké medicíně se říkalo: „černucha dokáže vyléčit cokoli kromě smrti“

Když si dohledáme popsané účinky černého kmínu na organismus, najdeme mimo jiné, že působí antidiabeticky, protinádorově, imunomodulačně, analgeticky, antimikrobiálně, protizánětlivě, spasmolyticky, bronchodilatačně, hepatoprotektivně, ochraňuje ledviny i gastrointestinální trakt a má antioxidační vlastnosti. Pomáhá také „potlačovat“ zprostředkovatele zánětu, jako jsou výše zmíněné prostaglandiny nebo leukotrieny a zabraňuje uvolňování histaminu ze žírných buněk. Zlepšení alergických reakcí i významný antiastmatický účinek u černuchy potvrzují studie z posledních let. Doplněk s čistým extratem z černuchy najdete ZDE.

KOPŘIVA DVOUDOMÁ

Kopřiva je pro většinu osob taková poměrně nudná bylinka. Kopřiva je ale jednou z velmi podceňovaných bylin, která nám navíc roste téměř „za domem“. Častokrát pak platí to, že to co nám je nejblíže, funguje nejlépe. Z kopřivy používáme více částí, protože se ale dnes věnujeme histaminovou intoleranci, budeme se zabývat listem kopřivy.

List kopřivy může být u malého počtu pacientů citlivých na histamin hůře snášen, ale přesto vždy doporučuji bylinu vyzkoušet. Bylo prokázáno, že kopřiva inaktivuje a inhibuje receptory H1 (k léčbě alergií se používají léky blokující H1) a stabilizuje žírné buňky, což zabraňuje uvolňování dalšího histaminu v těle. Následným účinkem je snížení počtu signálních molekul, které přispívají k zánětu a příznakům alergie. Bylo také prokázáno, že tato skromná bylinka blokuje enzymy COX-1 a COX-2, což vede ke snížení syntézy zánětlivých prostaglandinů.

Tato notoricky známá bylinka je prostě přirozeným blokátorem histaminu. Nejen, že blokuje jeho sekreci, ale také zabraňuje žírným buňkám histamin uvolňovat. Proto se také používá na úlevu při jarních alergiích. Kopřiva také čistí krev, posiluje a dodává vitaminy a minerály, jako například železo nebo kyselinu listovou. Zkuste nejdříve čaj z listů bio kopřivy. Najdete ho ZDE. Poté teprve hledejte kvalitní tinkturu na pravidelné užívání. 


Autor článku: Karolína Smutná