Ještě před deseti nebo dvaceti lety se každý, kdo se zmínil o střevní propustnosti setkal s nepochopením, lehkým výsměchem nebo byl označen za „divného alternativce“ či šarlatána. Dnes je střevní propustnost ve vědecké literatuře široce uznávána jako zcela reálný biologický jev a je spojována s dlouhým seznamem chronických zánětlivých a autoimunitních onemocnění, včetně zánětů střev, syndromu dráždivého tračníku, jaterních onemocnění, autismu, depresí či ekzémů. V důsledku toho se zájem o informace, testování a zaléčení střevní propustnosti nejen v klinickém prostředí dramaticky zvýšil, a je proto vhodná chvíle si pár důležitých informací společně shrnout i zde na blogu.
Syndrom děravého střeva, leaky gut syndrom nebo syndrom zvýšené střevní propustnosti. Hodně různých názvů ale stále stejný problém, který rozhodně není dobré přehlížet či neřešit. Syndrom zvýšené střevní propustnosti je onemocnění, které dnes postihuje milióny lidí, bez rozdílu věku či pohlaví, a většina z nich o něm vlastně ani neví (nebo vědět nechtějí). Dobrou zprávou je, že tento stav jde při trošce empatie a (sebe)pozorování včas rozpoznat a podchytit, a dodržováním správného jídelníčku zaměřeného na ozdravu střev, můžete pak tento stav dobře a trvale překonat.
Možná si myslíte, že syndrom děravého střeva ovlivňuje a týká se pouze zdraví trávicího traktu, ale ve skutečnosti může vést k mnoha dalším zdravotním potížím. Podle nejnovějších výzkumů může být například příčinou vašich potravinových alergií, intolerancí, zvýšené únavy, bolestí kloubů, onemocnění štítné žlázy, diabetu I. typu a rozsáhlých kožních problémů. Právě autoimunitní stavy jsou totiž pro propustnější střevo typické. Navíc dnes již moc dobře víme, jak silné je propojení a komunikace na ose mozek – střevo nebo jak se zdraví našich střev odráží na stavu a kvalitě kůže.
Syndrom zvýšené propustnosti střev je stav, který je typický narušením celistvosti střevní sliznice, která za normálních okolností slouží jako důležitá bariéra (stěna) střev a odděluje naše vnitřní a vnější prostředí. K takovému stavu dochází tehdy, když je střevní stěna poškozena (jsou narušeny těsně spoje držící ji pohromadě), což následně umožní, aby se do krevního oběhu dostávaly sloučeniny, nestrávené molekuly potravy, toxiny nebo patogenní bakterie, které by se tam za normálních okolností dostat neměly. Tomu moc nenahrává fakt, že naše střevní sliznice se za jeden den setká s tolika patogeny, jako náš imunitní systém zhruba za celý náš život. Dalším rizikem je to, že špatně natrávené bílkoviny z naší stravy mohou pronikat děravou střevní sliznicí a dostávat se do krevního oběhu, což způsobuje okamžitou obrannou reakci imunitního systému a vyvolání nepříjemné alergické reakce.
Jedním z největších varovných signálů, že máte více propustná střeva je, že se u vás objevuje více potravinových citlivostí, intolerancí a alergií a vaše zažívání je spíše trápení, než skvěle fungující systém. Neustálé nadýmání, nafouknutí, průjmy nebo zácpy, ekzémy, akné a časté záněty, kvasinky nebo velká únava. To je velmi jasná ukázka a informace od vašeho těla, že něco ve střevech není v pořádku.
K dalším častým projevům zvýšené střevní propustnosti patří:
- nadýmání
- plynatost
- citlivost na potraviny
- potíže se štítnou žlázou
- únava
- deprese
- nespecifikovatelné bolesti kloubů
- bolesti hlavy / migrény
- růžovka v obličeji
- akné
- zažívací potíže
- chronická rýma
- dýchací problémy
- reflux nebo snížena žaludeční kyselost
- přibývání na váze
- nenadálé reakce na některé potraviny
Co když nevyřeším svoje propustná střeva?
Pokud nedojde k nápravě, může střevní propustnost vést k závažnějším zdravotním problémům, jako jsou:
- zánětlivé onemocnění střev (Crohnova choroba, ulcerózní kolitida)
- syndrom dráždivého tračníku
- SIBO alias bakteriální přerůstání v tenkém střevě
- artritida
- atopické ekzémy
- lupénka
- deprese a úzkostné stavy
- migrény
- bolesti svalů a fibromyalgie
- chronický únavový syndrom
- histamínová intolerance
- autoimunitní onemocnění
- záněty v organismu
Podle výzkumu publikovaného v časopise Journal of Diabetes, existuje řada důkazů, které naznačují, že syndrom děravého střeva souvisí s některými autoimunitními onemocněními, jako je diabetes 1. typu nebo tak časté autoimunitním onemocněním štítné žlázy. Dalším problémem více děravých střev je navíc to, že mohou způsobovat sníženou absorpci životně důležitých minerálů a živin, včetně zinku, železa a vitaminu B12.
Odborníci a poradci funkční medicíny či praktici funkční a holistické výživy, by s vámi měli provést komplexní diagnostiku vašeho zdravotního stavu a chronických obtíží, nahlédnout do vašeho dlouhodobého životního stylu, jídelníčku, užívaných léků a míry stresové zátěže a dle těchto okolností rozpoznat, zda se pravděpodobně jedná či nejedná o zvýšenou střevní propustnost. Také vám mohou vysvětlit a doporučit provést si diagnostický test na prokázání zvýšené střevní propustnosti, pokud váháte, zda tento stav je příčina vašich vleklých zdravotních problémů a nespecifikovatelných příznaků.
Co vlastně může za to, že střeva se stanou více propustná?
Příčinou může být řada faktorů a mají vesměs jedno společné…dnešní moderní styl našeho života, který zahrnuje:
- špatnou stravu
- dráždivé a zánět vyvolávající potraviny
- kouření
- nadmíra lepku
- nadmíra cukru
- alkohol
- časté užívání některých léků
- vleklou stresovou zátěž
- nadužívání antibiotik
- hormonální antikoncepci / antidepresiva
- porod císařským řezem
- průmyslové složky v potravinách (konzervanty, barviva, emulgátory, stabilizátory…)
Jak na propustné střevo?
Pokud trpíte syndromem děravých střev, je na čase zvážit přechod na takový jídelníček, který dá tělu a střevům dostatečně vhodné podmínky k zaléčení. Taková dieta obsahuje živinově bohaté a průmyslově neupravené protizánětlivé potraviny, které podporují hojení, protože jsou snadno stravitelné a mohou pomoci opravit střevní sliznici a kvalitu ochranné a pro nás velmi důležité střevní mikroflóry. Jídelníček musí být zbaven hlavních alergenů jako je lepek, laktóza, cukr, sója či alkohol nebo potravin, na které pozorujete dlouhodobé negativní reakce nebo máte prokázanou alergii či intoleranci. Je nutné vyvarovat se užívání léků na bolest, antibiotik, antikoncepce a antidepresiv a naprosto zásadně jídelníček vyčistit od průmyslově upravených potravin s obsahem konzervantů a jiných průmyslových látek, které naše střevo dráždí, zatěžují a poškozují.
Velmi vhodné je zařadit domácí masokostní vývary obsahující kolagen a aminokyseliny prolin a glycin, které mohou pomoci zacelit poškozenou buněčnou stěnu či fermentované výrobky obsahující prospěšné bakterie, produkující mastné kyseliny s krátkým řetězcem, které také velmi pomáhají střeva zahojit. Jídelníček by měl být bohatý na kvalitní bílkoviny, tuky, bohatý na omega 3 mastné kyseliny, ovoce plné antioxidantů a zeleninu bohatou na vlákninu. Do stravy zařaďte kokosové fermentované výrobky, namáčené ořechy, semínka a v rozumné míře (pokud to vaše zdravotní situace dovolí) přirozeně bezlepkové obilniny. Z doplňků nezapomeňte na kvalitní probiotika, kvalitní doplněk omega 3, trávicí enzymy, hořčinové kapky podporující správné natrávení potravy, kvalitní zinek a samozřejmě nesmíme zapomenout fermentovaný L-glutamin – aminokyselinu starající se o zhojení a „utažení“ děr ve střevní sliznici.
Nezapomeňte, že důležitou součástí ozdravy je i eliminace stresu a stresové zátěže. Stres totiž zvyšuje hladinu kortizolu a dalších stresových hormonů, které mohou přispívat k neustálému narušování integrity střev. Chronický stres může ztížit či znemožnit (vy)řešení děravých střev a dalších zdravotních problémů se střevy jako je například nepravidelná stolice nebo nízká žaludeční kyselost. Patří sem i chronický stres z nadměrného cvičení (přetrénování), intenzivní konzumace kávy nebo narušený spánkový režim.
To, co dříve bylo jen pouhou domněnkou a prazvláštní teorií, se v dnešní době prokázalo jako jeden z velkých problémů moderního člověka. Zvýšená děravost našich střev nás stojí zdraví. Již Hippokrates řekl, že všechny nemoci začínají ve střevech a my mu musíme dát za pravdu. Epidemie autoimunitních a zánětlivých onemocnění je reálná hrozba, stejně tak jako zvýšená střevní propustnost. Důležité ale je, že s tím, co dnes víme a máme k dispozici, si dokážeme díky změnám ve stravě a cílené péči o náš trávicí trakt pomoci. Za součinnosti vhodných potravin, potřebných živin a neúnavných malých bakterií osidlující náš trávicí trakt můžeme zahojit poškozené a navrátit zdraví tam, kde nám tělo ukazuje, že nefunguje jak by mělo. Jen ho musíme opravdu dobře poslouchat…
Zvýšená propustnost střev je moje velmi oblíbené téma, stejně jako zdraví celého trávicího traktu. Pokud jsou děravá střeva a špatné trávení i váš problém a hledáte kompletní a komplexní informace a vhodnou cestu k jejich zaléčení, přidejte se k nám v 30 denní online Kurzu zdravého trávení. Najdete ho ZDE.