SIBO neboli bakteriální přerůstání v tenkém střevě vzniká, když se bakterie, které jsou normálně přítomné v tlustém střevě, začnou množit v tenkém střevě. To samozřejmě způsobuje poměrně intenzivní problémy, protože mnohé z těchto bakterií a dalších jednobuněčných organismů zvaných archea fermentují cukry a vedlejším produktem této fermentace je pak podstatně velký vznik plynů. Přítomnost těchto dvou plynů, vodíku a metanu, může způsobit celou řadu příznaků. V tomto článku uvádím šest nejčastějších projevů SIBO, které vás mohou dobře navést k tomu, že ve vašem tenkém střevě není vše tak, jak by mělo být.
Nadýmání – pocit plnosti a nepohodlí, zejména 1-2 hodiny po jídle bohatším na sacharidy ) i ze zeleniny, ovoce, celozrnných produktů) a rychlé cukry.
Bolest břicha – souvisí s nadýmáním, protože plyny se hromadí v tenkém střevě, roztahují střevní stěny, a to může být velmi bolestivé. U některých lidí může být tato bolest až ochromující a skutečně ovlivňuje jejich schopnost vykonávat běžné denní úkony. Nehledě na vliv této nepříjemné bolesti na náladu a psychiku jedince.
Nadměrné říhání – jakmile se plyny nahromadí v tenkém střevě, musí někam odejít! I když je normální občas si říhnout po jídle nebo pití, zejména po vypití něčeho perlivého, SIBO může způsobit opravdu časté a nepříjemné říhání, které může být doprovázeno pocitem plnosti, bolestí žaludku, škytáním nebo zvukovým doprovodem, který začne po jídle vydávat váš žaludek.
Reflux – za jednu z příčin SIBO je považováno dlouhodobé užívání inhibitorů protonové pumpy, které se nasazují při příznacích refluxu. Tyto léky snižují kyselost žaludku, což je v případě překyselení žaludku chtěné, avšak nevýhodou je, že nízká kyselost žaludku umožňuje propouštění bakterií do tenkého střeva. Reflux – tedy návrat kyseliny ze žaludku do jícnu, což způsobuje příznaky, které jsou zcela totožné z opačným problémem – sníženou kyselostí žaludku, alias hypochlorhydrií. Pozor na tento zásadní rozdíl!
Plynatost / větry – opět je nutno říci, že určité množství plynů je normální. Pacienti se SIBO jsou však často velmi nadmutí a trpí na zvýšenou plynatost a větry jsou často velmi nepříjemně zapáchající. Pro pacienty se SIBO, které se projevuje extrémním nadýmáním, to pak může znamenat určité potíže ve společenském životě i ve ve vztazích.
Průjem/zácpa – především průjmy jsou často považovány za typický příznak syndromu dráždivého tračníku (IBS), střídání průjmu a zácpy nebo dlouhodobé průjmy či dlouhodobé zácpy, doplněné výše uvedenými příznaky, mohou být také příznakem SIBO. Mechanismus tohoto příznaku je méně jasný než u ostatních, ale mnoho lékařů se domnívá, že až 70% pacientů s dráždivým tračníkem mají ve skutečnosti SIBO.
Dobrou zprávou je, že SIBO lze diagnostikovat i zaléčit. Diagnostika zahrnuje jednoduchý dechový test, který lze provést doma. Test detekuje obsah plynů (metan a vodík) v dechu a pokud je hladina vodíku a metanu vysoká, svědčí to o SIBO.
Existuje řada způsobů léčby SIBO, ať už s pomocí klasických či přírodních antibiotik, úpravy stravy a suplementů. Pokud si myslíte, že SIBO může být i váš problém, primárně zkonzultujte váš stav s odborníkem a naplánujte další vhodný postup.
Více informací o tom co je SIBO, jak se projevuje a jak probíhá testování či terapie najdete ZDE
Autor článku: Karolína Smutná – certifikovaný terapeut SIBO/IMO