ŽLUČNÍK - DŮLEŽITÝ ORGÁN PRO NAŠE ZDRAVÍ

      V měsíci březnu se příroda pomalu začíná probouzet k životu a vládu přebírá element dřeva. V tomto měsíci bychom podle tradiční čínské medicíny měli věnovat zvýšenou pozornost žlučníku, který je ve velmi těsné spolupráci s játry – a to nejen v rámci čínské medicíny, ale také v západní medicíně.

Co vlastně pro nás znamená element dřeva? Element dřeva je přiřazen k jaru, kdy půda nabírá novou sílu a energii. To platí také pro naše fungování. Naše tělesná energie směřuje zevnitř –> ven (stejně jako funguje žlučník, který vypouští žluč zevnitř –> ven) a vlastně i jako rostlinky, které odhodlaně pronikají z půdy a rostou ven a nahoru. I proto je dobré v tomto období zařadit do stravy mladé listy, lupení, klíčky a výhonky.

Prvek dřevo také působí na kvalitu spánku. Čas žlučníku je v rozmezí 23. hodiny až 1. hodiny ranní, pokud tedy máte potíže s usínáním v tuto dobu, může být energie žlučníku v nerovnováze. Játra jsou zase na svém maximu mezi 1 až 3 hodinou ranní. Pokud tedy ponocujete nebo se v tento čas pravidelněji budíte, ať už skrze pocení, zvýšené teplo, časté močení nebo bušení srdce, jasně vám tělo ukazuje, kde je vaše slabina. Ideální čas pro uložení se ke spánku by měl být tedy ještě před 23. hodinou, aby nebyla energie žlučníku a jater rozptýlena a mohli tak správně pracovat, regenerovat a detoxikovat.

„Čas žlučníku je v rozmezí 23. hodiny až 1. hodiny ranní, pokud tedy máte potíže s usínáním v tuto dobu, může být energie žlučníku v nerovnováze. Játra jsou zase na svém maximu mezi 1 až 3 hodinou ranní.“

Když je žlučník v nerovnováze…

Než si povíme o potížích spojených se žlučníkem, seznámíme se nejprve s jeho úlohou v našem těle. Žlučník je orgán hruškovitého tvaru a nachází se těsně pod játry, se kterými také velmi úzce spolupracuje. Žlučník plní velmi důležitou funkci – hromadí a zahušťuje v sobě žluč, kterou průběžně během dne vyrobí naše játra v mnohem slabší koncentraci. Žluč je pak ze žlučníku ve správný čas vypuštěna do tenkého střeva. To se odehrává na popud nervů a hormonů při konzumaci jídla, kde štěpí – respektive emulguje tuky přijaté v potravě. To ale není vše. Pomocí žluči také odchází z jater některé odpadní látky, které naše játra zvládly oddetoxikovat, jako některé syntetické léčiva, přírodní hormony a steroidy. Kromě toho je žluč také takovým přírodním „projímadlem“ – jelikož podporuje peristaltiku tenkého i tlustého střeva.

Pokud žlučník pracuje správně, podnikáme jasné a rozhodné činy, jsme pružní – a to jak ve fyzické, tak v mentální rovině. Při nerovnováze se mohou objevit fyzické příznaky a obtíže jako žlučníkové kameny nebo písek, bolesti na pravé straně trupu – často pod žebry na pravé straně (velmi často je to také jeden z příznaků přerůstání bakterií produkujících metan – tedy IMO, špatné motility trávicího traktu a špatného vyprazdňování žaludku), dále strnulost ramen a krku, slabé a třepící se nehty, žízeň, bolest hlavy až migrény, otoky a spavost mohou také na potíže se žlučníkem dopředu poukazovat. Pokud je energie žlučníku v nerovnováze, v těle je přílišná vlhkost. To může způsobit tzv. vlhké horko, ze kterého mohou vyplynout např. vaginální infekce, myomy nebo jiné genitální obtíže. Pokud je hladina žluči příliš nízká, mohou se v tenkém střevě přemnožit bakterie, čímž dochází ke kvašení živin a v důsledku toho také k plynatosti a nadýmání.

Žlučník je vzhledem ke své malé velikosti až překvapivě hojně protkán nervy. A to nervy sympatického i parasympatického nervového systému. Silně tak na něj působí chronický dlouhodobý stres, který přestimulovává sympatický nervový systém a díky působení hormonu kortizolu nás přepíná do miliony let naučené reakce našeho organismu – bojuj nebo uteč (fight or flight). Čím více jste ve stresu, tím více váš žlučník trpí. Podle čínské medicíny žlučníku nejvíce škodí emoce jako nevyjádřený hněv, frustrace, nahromaděná zlost, žárlivost, a nerozhodnost. Určitě jste alespoň jednou v životě slyšeli větu: „To mi hnulo žlučí“. Tyto emoce silně vyčerpávají zásobu naší energie a mohou vést k dlouhotrvajícím zdravotním problémům.

 

Jak vypadá typický jedinec trpící na potíže se žlučníkem? Proč je žlučník více problémem u žen? Jak ho můžete podpořit, pokud nefunguje optimálně a co je nezbytné dělat, pokud je žlučník vyoperovaný? To vše najdete v mém krátkém videu na téma Zdravý žlučník ZDE