Helicobacter pylori (H. pylori) je bakterie spirálovitého tvaru, kterou lze nalézt zavrtanou ve slizniční vrstvě našeho žaludku. Ačkoli víme, že člověka infikuje již tisíce let, objevili ji až dva australští vědci v roce 1982, kteří za svůj objev dokonce získali v roce 2005 Nobelovu cenu. Nikdo si nemyslel, že by bakterie mohla přežít ve vysoce kyselém (antibakteriálním) prostředí žaludku, ale nyní je známo, že H. pylori se zde může zdržovat a způsobovat až 80 % žaludečních a jiných gastrointestinálních vředů, chronickou gastritidu a rakovinu žaludku a onemocnění horní části trávicího traktu. V tomto drsném prostředí se mu daří přežít díky tomu, že se zavrtá do méně kyselé slizniční vrstvy, která lemuje žaludek a chrání ho tak před kyselým prostředím. Jakmile však dostane příležitost a je narušená správné prostředí žaludku a oslaben imunitní systém, dochází k jeho nadměrnému množení a aktivitě. 

 

H. pylori byla jako první bakterie oficiálně uznána za karcinogen a je základní příčinou mnoha gastrointestinálních onemocnění. Před více než 30 lety byla také objevena úloha bakterie H. pylori při vzniku žaludečních vředů. Vzhledem k tomu, že konvenční trojkombinace antibiotické léčby již není považována za zlatý standard kvůli nízké úspěšnosti, jsou v posledních letech stále více zkoumány, účinné a v klinické praxi upřednostňované přírodní postupy léčby H. pylori.

V raných fázích kolonizace H.pylori se u mnoha lidí objevuje nízká hladina žaludeční kyseliny (hypochlorhydrie) a s ní spojené příznaky. Postupem času se mohou kolonizovat další kmeny H. pylori, včetně těch s „faktory virulence“, které přinášejí zvýšené riziko příznaků a onemocnění. Protože H. pylori může kolonizovat svého hostitele po celý život, může u mnoha nemocných vyvolat chronické příznaky a dlouhodobé zdravotní komplikace.

Imunitní systém našeho těla je navržen tak, aby infekcím, jako je H. pylori, předcházel. Protože sídlí především v žaludku, je naším hlavním obranným mechanismem žaludeční kyselina. Proto mohou být osoby s nízkou hladinou žaludeční kyseliny vystaveny vyššímu riziku infekce H. pylori. 

H.pylori sám produkuje amoniak jako vedlejší produkt, který neutralizuje žaludeční kyselinu a tím si vytváří pohostinné prostředí. Pro svůj život. Studie také prokázaly, že lidé s nižší hladinou vitaminu D a tím sníženou kvalitou imunitního systému, jsou častěji infikováni H. pylori. H. pylori je nejznámější v souvislosti se žaludečními vředy, ale nově vznikající výzkumy identifikovaly také potenciální souvislosti s řadou dalších onemocnění:

·      onemocnění žaludku

·      gastritida (zánětu žaludeční sliznice)

·      refluxní žlučové gastritida

·      žaludeční vředy

·      rakoviny žaludku

H.pylori soutěží s naším tělem o železo přijímané v potravě a tím způsobuje anémii z nedostatku železa. Také u 81 % pacientů s růžovkou (rosacea), kteří měli zároveň žaludeční potíže byl prokázán H. pylori. Zdá se, že největším vedlejším účinkem H. pylori je jeho schopnost produkovat enzym zvaný ureáza, který je hydrolyzován na amoniak. Ten neutralizuje žaludeční kyselinu a tlumí imunitní reakci organismu. Právě toto snížení kyselosti žaludku umožňuje H. pylori pokračovat v životě v prostředí, které by jinak bylo příliš drsné. Vzhledem k tomu, že žaludeční kyselina je pro náš imunitní systém důležitou první obrannou linií, která zabíjí požité patogeny, zvyšuje se také riziko dalších infekcí (a následných onemocnění). Pokud trpíme na H. pylori, máme z tohoto důvodu tendenci nacházet v trávicím traktu další patogeny nebo přemnožené mirkoorganismy.

NEJČASTĚJŠÍ PŘÍZNAKY A SYMPTOMY H. PYLORI, SE KTERÝMI SE SETKÁVÁME V KLINICKÉ PRAXI, JSOU:

·      pálení žáhy nebo reflux vedoucí ke refluxu

·      bolest horní části břicha

·      říhání

·      zápach z úst (halitóza) – zejména po konzumaci bílkovin

·      potíže s trávením bílkovinných jídel

·      nevolnost

·      pocit na zvracení

·      nadýmání

·      zácpa

·      akné

·      bolesti hlavy

·      nestrávená potrava ve stolici

·      únava

·      gastritida

·      migrény

·      tmavá nebo dehtovitá stolice

·      průjem

·      anémie (nízký počet červených krvinek)

·      snížení nebo ztráta chuti k jídlu

·      chronická malabsorpce (z nedostatku kyselosti v žaludku)

·      duodenální / peptické vředy

·      karcinom


JAK NA HELICOBACTERA


1.     Upravte jídelníček a vyřaďte cukr, pšeničný lepek, kravské mléčné produkty, kávu a alkohol

2.     Pomocí přírodních doplňků zvyšujte postupně kyselost žaludku. POZOR! Rapidní snaha zvyšovat žaludeční kyselost bude helicobactera nutit k větší obraně. Bude pak tvořit kolonie a zavrtávat se hluboko do sliznice vašeho žaludku. Raději spoléhejte na užívání bio jablečného octa.

3.     Nasaďte kůru přírodních antibiotik – nejvíce doporučuji allicin – výtažek z česneku

4.     Užívejte probiotika – především kmeny Lactobacillus (L.) acidophilus, L. plantarum, and L. rhamnosus

5.     Doplňujte živiny nutné pro fungování imunitního systému a ty, které jsou deficitní vlivem snížené kyselosti žaludku:

     – zkontrolujte si vitamin D z krve a doplňujte ho dle vašich výsledků vhodným         suplementem (D3+K2, v kapkách v olejové bázi)

     – doplňujte vitamin C

     – doplňujte zinek  – nutný pro tvorbu kyseliny chlorovodíkové v žaludku a správnou funkci imunitního systému

     – zařaďte vitaminy B komplexu (v aktivované formě – nutné pro tvorbu HCL a deficitní skrz nízkou kyselost žaludku)

     – samozřejmostí je užívání Omega 3

6.  Kvalitní spánek a regenerace jsou nezbytnost

7.    Snižte míru stresové zátěže, provádějte dechová cvičení, případně zařaďte adaptogeny či nervína  (např. chmel, kozlík lékařský, meduňka, levandule…)


     

     Pokud máte prokázanou infekci Helicobacter pylori a rádi byste řešili jeho eliminaci přírodně a komplexně, pak se objednejte na společnou konzultaci a já vám ráda pomohu Váš stav vyřešit. 


Autor článku: Karolína Smutná