PROKINETIKA A JEJICH ÚČINEK

      Pokud vám bylo pomocí dechového testu diagnostikováno bakteriální přerůstání v tenkém střevě (SIBO), pak vás možná trápí a frustruje neustálé nadýmání, plynatost, úporné zácpy nebo opakující se průjmy. V takovém případě by vám článek na téma prokinetik na přírodní bázi mohl opravdu přijít vhod. Co je to vlastně prokinetikum? Co dělají, proč jsou důležitá, ne-li  nutná, pokud máte SIBO? 

Prokinetika mohou být v podobě léků nebo v podobě přírodních rostlinných preparátů. Prokinetika podporují přirozené peristaltické stahy gastrointestinálního traktu, a tím správnému vyprazdňování obsahu žaludku a střev. Tyto peristaltické pohyby jsou důležité, pokud jde o podporu tzv. migrujícího motorického komplexu (MMC). Migrující motorický komplex (MMC) jsou takové očistné vlny, které se aktivují mezi jídly a během hladovění (nekonzumování potravy). Často se o nich přemýšlí jako o střevní úklidové službě. Uklízejí tráveninu, nečistoty a bakterie v trávicím traktu, posunují je pravidelnými pohyby směrem dolů a chystají na správné a včasné vyloučení z těla ven. Nejběžnějším prokinetikem, z farmaceutického hlediska, je erythromycin. Ten se však neobejde bez poměrně značných vedlejších účinků.

Přirozená střevní motilita se může poškodit z řady důvodů. Někdy imunitní systém napadá své vlastní nervové buňky, které motilitu řídí – to je autoimunitní IBS nebo autoimunitní SIBO. Někdy je střevní motilita narušena prodělanou bakteriální infekcí. Někdy třeba nejsou přirozené stahy motorického komplexu dostatečně silné, nedochází k nim ve správnou dobu nebo netrvají tak dlouho, jak by měly a tím pádem nejsou potrava, ani bakterie včas a správně odvedeny trávicím traktem pryč. Ať už je důvod jakýkoli, právě zde prokinetika poskytují největší pomoc a úlevu a pro některé osoby trpící na SIBO, jsou jedinou cestou k dlouhodobému zlepšení jejich stavu a prevenci návratu SIBO . 

Potřeba prokinetik se ukazuje především u lidí, kteří mají dráždivý tračník projevující se zácpami (IBS-C) nebo střídáním zácpy a průjmu a jedinci, kteří měli pozitivní dechový test na metanově dominantní SIBO/ IMO. U těchto osob se ukazuje, že mají většinou silně narušený přirozený motorický komplex (MMC). Pokud vaše tělo není schopno přesunout potravu, odpad a bakterie ve správný čas do tlustého střeva a následně z těla ven, a navíc v takových případech ani často nefunguje správně ileocekální chlopeň, což je vlastně taková klapka, který brání navracení obsahu z tlustého střeva do tenkého nebo pomáhá naopak včasnému odvodu taveniny z tenkého do tlustého střeva, pak se bakterie, paraziti a nestrávené zbytky mohou snadno přemnožit zpět do tenkého střeva. Kdykoli se MMC zpomalí nebo se stane neregulovaným, zpomalujete přirozená čisticí činnosti, které jsou nedílnou součástí zdraví trávicího traktu a tím naší imunity.

Jednou z věcí, kterou můžete začít dělat, abyste podpořily správný MMC, je jíst menší jídla v pravidelné časy s dostatečnými rozestupy a s nízkým obsahem FODMAP. K tomu je také velmi vhodné doplňovat přírodní prokinetika. Existuje mnoho druhů prokinetik a obvykle je doporučováno začít nejprve s těmi přírodními, než se uchýlíte k těm na bázi léků. Bohužel se setkáváme s tím, že se příliš mnoho lékařů ihned vrhá na léky, jako první řešení problémů. 

Jak užívat prokinetika 

– Prokinetika užívejte večer před spaním. Pokud vás trápí silné zácpy a intenzivní metanové přerůstání (IMO), tak prokinetika užívejte také mezi jídly.

– Střídejte je. U klientů mám dobře zjištěno, že to zásadně pomáhá zvyšovat jejich účinnosti.

Přírodní prokinetika, která byste měli používat, pokud máte SIBO

1. 5HTP (5-Hydroxytryptofan)

5HTP je prekurzorem serotoninu a víme, že serotonin má přímý vliv na nervy, které ovlivňují motilitu žaludku a střev. Příliš málo serotoninu a máme zácpu, příliš mnoho serotoninu a máme průjem. Opatrně s tímto doplněk však musí zacházet osoby, které užívají antidepresiva.  Pokud jde o 5HTP – bohužel, mnoho lidí, kteří mají IBS nebo metanově dominantní SIBO trpí depresí nebo úzkostí a již jim byla nasazena antidepresiva. Pak musíte být opatrní s doplňováním něčeho, co má schopnost zvyšovat hladinu serotoninu. Lze to, ale doporučuji, abyste tak učinili pod vedením lékaře.

2. Zázvor

Dalším přírodním a levným prokinetikem je zázvor. Doporučuji pít 2-3 šálky zázvorového čaje na mírnější pomoc, ale také doporučuji užívat ho ve formě doplňku stravy jako silnější formu prokinetika. Problém s většinou zázvoru a zázvorového čaje zakoupených v obchodě spočívá v tom, že může být obtížné získat dostatek účinných látek, které jsou potřebné k vyvolání terapeutické změny. Gingeroly( 6-gingerol, 6-shogaol a 6-paradol) jsou účinné složky, které zajišťují terapeutický a efektivní prokinetický účinek.

3. Triphala

Triphala je tradiční ajurvédská směs složená ze tří plodů Amalaki , Haritaki a Bibhitaki. Co se mi líbí na Triphale je to, že je nejen velmi silné přírodní prokinetikum, ale má také antibakteriální, antivirové, antioxidační, protinádorové a adaptogenní vlastnosti. V jedné studii, když vědci porovnávali bylinu Triphala Harada (Terminalia chebula) s prokinetickými léky, zjistili, že Terminalia chebula zvyšuje vyprazdňování žaludku o 86 %, zatímco léky pouze o 76 %. Vzhledem k tomu, že Triphala je bez vedlejších účinků, může být tato bylina užitečnou alternativou k erytromycinu a dalším prokinetikům, která jsou v současnosti předepisována jako medikace. Moje oblíbená prokinetika s obsahem Triphaly najdete ZDE

4. Hořčík

Dalším z mých oblíbených přírodních prokinetik je hořčík. Ale ne jen tak ledajaký hořčík, ale bisglycinát hořečnatý. Glycinát hořečnatý je jedním z mých oblíbených minerálů, pokud jde o problémy s pohyblivostí střev. Hořčík je v těle potřebný pro fungování více než 300 tělesných enzymů, což naznačuje, že hořčík je životně důležitý pro většinu buněk a tkání těla. Z neurologického hlediska je hořčík velmi důležitý také při udržování rovnováhy sympatického a parasympatického nervového systému. Hořčík je totiž nezbytný pro udržení správné odezvy nervus vagus – neboli bloudivého nervu. Vyzkoušejte například TENTO komplex.

5. Atrantil 

Atrantil je naprosto unikátní naturopatický doplněk, který poskytuje každodenní podporu a rovnováhu trávicímu traktu. Problémy pomalé střevní peristaltiky jsou často doprovázeny bolestivým nadýmáním a plynatostí, křečemi v břiše nebo pocit nafouklého podbřišku, což se projevuje i na vzhledu a fyzické stránce. Atlantik je extrémně účinný při SIBO, kde hlavní roli hraje metan. Atrantíl narušuje aktivitu bakterií, které metan produkují a díky obsaženým látkám přírodního původu je ničí a pomáhá tak ulevit vám i vašemu trávení. Co je v Atrantilu tak speciálního? Je to obsah 3 unikátních bylin, které mají velmi synergický účinek – máta, quebracho a kaštan koňský. Seženete na zahraničních stránkách (např. Amazon)

Častá otázka: Měla by se užívat prokinetika, pokud máte průjem?

Pokud vám bylo diagnostikována SIBO, mějte na paměti, že SIBO máte kvůli nadměrnému množství bakterií žijících v tenkém střevě, nikoliv kvůli nadměrné pohyblivosti trávicího traktu. Jakmile vyřešíte problém s přemnožením bakterií, upraví se i problém s pohyblivostí. Takže ve většině případů – i zde je prokinetikum velmi potřebné. Z mé praxe se prokinetika osvědčila u osob, kterým bylo diagnostikováno SIBO metanově dominantní (IMO) nebo SIBO s nárůstem vodíku i metanu. U osob, které trápí čistě vodíkové SIBO a časté průjmy se mi ukazuje účinnější volit jen prokinetika s obsahem artyčoku nebo triphaly a na večer pak nasazovat byliny uklidňující trávicí, trakt jako je kozlík lékařský, mučenka, meduňka nebo heřmánek.

Pamatujte si, že prokinetika jsou látky, které zvyšují motilitu trávicího traktu. Téměř ve všech případech by se prokinetika měla používat jako součást terapie SIBO / IMO. Z provedených výzkumů a zavedení jejich používání do praxe vyplývá, že přírodní byliny mohou ve většině případů fungovat stejně účinně, ne-li lépe, nežli medikamenty. Prokinetika mají také dlouhou historii používání po celém světě a jsou mnohem bezpečnější, než mnohá z prokinetik, která jsou široce předepisována.

Karolína Smutná – terapeut SIBO