HŘEBÍČEK - BYLINNÝ POMOCNÍK PRO ZDRAVÁ STŘEVA

      Hřebíček poslední dobou používám opravdu čím dál častěji a to s velmi dobrými výsledky. Jelikož se ve své praxi zaměřuji především na bakteriální přerůstání tenkého střeva, kandidu, střevní dysbiozu a vlastně celkové zdraví střev, byl pro mě hřebíček skrze své účinky zajímavou volbou. Pojďme se společně podívat na tradiční znalosti a informace o hřebíčku včetně toho, k čemu a jak se používá.

Syzygium aromaticum známý též jako hřebíčkovec kořený pochází z Indonésie, ale využívá se především ve starodávné Ajurvédě a Tradiční čínské medicíně. Používá se opravdu mnoha různými způsoby a také v mnoha formách, a je ceněn za svůj účinek a pomoc při bolesti, je používán za silný antioxidant, známé a účinné antiseptikum, proti křečím a také jako protizánětlivá, antivirová, protiplísňové a antibakteriální bylina.To je pořádný seznam nemyslíte?

Poslední čtyři účinky mě jako milovníka přírodních antibiotik a budoucího Naturopata, zaměřeného na střeva, obzvláště zajímají. Většinu času se totiž snažím u klientů nastolit rozházenou mikrobiální rovnováhu, ať už v tenkém střevě nebo tlustém a eliminovat nepřátelské osadníky a přemnožené nevítané návštěvníky.


CO VLASTNĚ HŘEBÍČEK OBSAHUJE?

Hlavní složkou, kterou si na hřebíčku tak ceníme, je jeho velmi aromatický esenciální olej. Ve skutečnosti tvoří 20-30 % pupenů hřebíčku. Většina je zastoupená tzv. eugenolem, který tvoří 70-85 % silice hřebíčku. Hřebíčková silice ale obsahuje řadu dalších sloučenin včetně humulenu, isoeugenolu, flavonoidů a skořicových kyselin. Obsahuje také třísloviny a triterpenoidy (ať žijí hodiny farmakognozie 😉)

My však veškerou pozornost budeme věnovat eugenolu, který je považován za hlavní „účinnou složku“ hřebíčku. Pojďme se podívat na jeho vlastnosti a proč je pro nás tak cenný.

EUGENOL

Kromě hřebíčku se eugenol nachází v řadě dalších bylin včetně různých druhů skořice.

Existuje řada antimikrobiálních účinků, které můžeme eugenolu přisoudit – v rámci vlivu na bakterie, kvasinky a viry bylo prokázáno, že:

Eugenol způsobuje:

  • narušení buněčné stěny mikrobů
  • změnit membránu mastných kyselin u mikrobů
  • produkovat reaktivní formy kyslíku a tím je poškozovat
  • inhibovat jejich enzymy
  • ovlivňuje transport iontů a ATP (buněčné energie)

Každý z těchto bodů snižuje schopnost infekčního mikroba prospívat a přežívat. Proto dostatečné množství eugenolu (po adekvátní dobu) nakonec mikroba usmrtí.


KDY TEDY SÁHNOUT PO HŘEBÍČKU?

Hřebíček pomáhá při většině forem střevní – respektive mikrobiální dysbiózy, ať už se jedná o SIBO neboli bakteriální přerůstání tenkého střeva, která se diagnostikuje pomocí dechového testu a o kterém najdete spoustu článků na mém blogu nebo Instagramu, dále při infekcích tlustého střeva, řeší plísně a kandidu, a dokonce i parazity, kteří se často zjistí až pomocí speciálních testů stolice, jako je test GI MAP od Nordic laboratories. 


BAKTERIÁLNÍ INFEKCE A PŘEMNOŽENÉ BAKTERIE – vědecké poznatky

Bylo zjištěno, že hřebíček působí proti celé řadě grampozitivních a gramnegativních infekcí a přemnožení, včetně

  • Staphylococcus aureus (MRSA)
  • Bacillus cereus
  • Enterococcus faecalis
  • Listeria monocytogenes
  • Escherichia coli
  • Yersinia enterocolitica
  • Salmonella enterica
  • Pseudomonas aeruginosa

Výtažky z pupenů hřebíčku jsou dokonce užitečné v případě, kdy si nepřátelské mikroby, jako je Staphylococcus aureus neboli Zlatý stafylokok, vyvinou rezistenci (známou jako MRSA) vůči mnoha běžně používaným antibiotikům. Bylo prokázáno, že eugenol spolu se skořicovým aldehydem (hlavní složka skořice) inhibují růst 31 kmenů Helicobacter pylori a byl účinnější než antibiotikum běžně používané k léčbě této infekce. Helicobacter pylori si nevytvořil žádnou rezistenci.

Hřebíček je účinný i při infekci Campylobacter jejuni. Mnoho klientů trpící na SIBO nebo postifekční IBS mají za sebou otravu jídlem. Campylobacter jejuni je jednou z několika bakteriálních infekcí, které mohou způsobit vážnou otravu jídlem, která pak může být základem pro pokračující zdravotní problémy s trávením, a dokonce i pro bakteriální přerůstání tenkého střeva (SIBO).


HŘEBÍČEK A KANDIDA

Hlavní antimykotická vlastnost hřebíčku pochází opět z eugenolu. Uvažuje se zde o tom, že tato konkrétní sloučenina může vyvolat tzv. lýzu v přemnožené plísni, což je odborně rozpad membrány buňky.  Studie in vitro ukázala, že antimykotické vlastnosti eugenolu a hřebíčkového oleje jsou částečně způsobeny jejich schopností pronikat buněčnou stěnou hub. Fungicidní účinek byl výsledkem rozsáhlého poškození buněčné membrány.

Čím více se hřebíček v praxi zabývám, tím více mě baví jeho univerzální použití a skvělé účinky. Nejenže je prostředkem, který vykazuje účinek proti četným bakteriálním infekcím a přemnoženým bakteriím a působí i proti plísním a kvasince, ale zdá být lehce hepatoprotektivní – to znamená, že může chránit játra před poškozením podobně jako proslulý ostropestřec mariánský. Podávání hřebíčku bohaté na eugenol ukázalo snížení ALP a GGT (markerů poškození jater) a dalších biochemických změn u jaterní cirhózy. Tento efekt je také ceněný, jelikož při eliminaci mikrobů z těla ven vždy játra potřebují podpořit. I když hřebíček není první bylina, ke které se obracím, když chci podpořit játra (raději bych sáhla po artyčoku), je to šikovný bonus navíc.


Na závěr….

Hřebíček nikdy nebyl primárním bylinným antibiotikem, které jsem používala v praxi, ale postupem času jsem zjistila, že ho používám stále častěji a dosahuji lepších a lepších výsledků. Působí antibakteriálně, protiplísňově a dokonce protizánětlivě. Hřebíček obsahuje velké množství dobře prozkoumaného polyfenolu eugenolu, a také řadu dalších složek, které hrají svou roli při řešení řady zdravotních poruch a bakteriálních přerůstání trávicího traktu. Navíc není hřebíček pro většinu z nás nic neznámého. Pokud jste stejně jako já nevěnovali dříve hřebíčku pozornost, kterou si zaslouží, tak mu určitě nyní dejte šanci.


Autor článku: Karolína Smutná