5 NEJČASTĚJŠÍCH PŘÍZNAKŮ PŘEMNOŽENÍ KVASINKY V TĚLE

     Pokud máte problémy se zažíváním, nadýmání, zácpy, mozkovou mlhu, jste unavení, trápí vás chutě na sladké nebo chronická bolest kloubů, je možné, že se ve střevech potýkáte s přemnožením kvasinky neboli kandidou. Kandida je kvasinka, která přirozeně žije v našem těle a je tedy součásti střevního mikrobiomu, ale když dojde k jejímu přemnožení, může způsobit velmi nepříjemné příznaky a výrazně ovlivnit vaše zdraví. V tomto článku se budu zabývat pěti základními příznaky, které běžně vídám u klientů, a které mě vedou k podezření na přemnožení plísní, jako je Candida albicans ve střevech.

BĚŽNÉ PŘÍZNAKY PŘEMNOŽENÍ KVASINEK

    • Nadýmání a plynatost po konzumaci sacharidů nebo cukru

Pokud pociťujete nadýmání a plynatost po konzumaci sacharidů nebo cukru, zejména rafinovaných sacharidů, jako jsou bramborové lupínky, sladkosti a pečivo, především s obsahem kvasnic, může to být dobrým ukazatelem na přemnožení kvasinek.

    • Svědění kolem konečníku

Svědění konečníku možná není něco, o čem byste chtěli s někým mluvit, ale je důležité to řešit a brát v potaz. Pokud vás denně svědí konečník, může to být známkou přemnožení kvasinky. Tak stejně může ženy někdy svědit vnitřek stydkých pysků.

    • Mozková mlha a potíže se soustředěním

Klienti s přerůstáním kvasinek často uvádějí, že mají pocit neustálého oparu na mozku a mají větší potíže soustředit se na běžné úkoly. Existuje zde řada možných důvodů, proč se tomu tak děje, včetně toxických vedlejších produktů známých také jako mykotoxiny. Některé druhy rodu Candida produkují toxiny, které mohou potlačovat imunitní systém, způsobovat vyšší zátěž oxidačním stresem a vyvolávat chronické záněty. Proto jsou také zátěže kvasinkou viditelné u některých autoimunitních onemocnění. Mykotoxiny lze ve vašem těle testovat pomocí vyšetření moči. Tento přístup pomůže také vyloučit, že nejste vystaveni plísním ve vašem prostředí, kde žijete. Pokud se u vás objevuje mozková mlha a potíže se soustředěním a k tomu také například často prahnete po cukru, který stav ještě zhorší, může to být známkou toho, že se ve střevech potýkáte s přemnožením kandidy.

    • Změny ve stolici

Příznakem přerůstání kandidy může být také změna stolice. Někteří pacienti hlásí průjem, zatímco většina (z mé zkušenosti) spíše trpí zácpou. Je důležité si uvědomit, že tělo každého člověka zde reaguje jinak a záleží i na okolnostech a dalším funkčním narušení trávicího traktu. Já osobně se velmi často setkávám s kombinací zácpy, přemnožených kvasinek a bakteriálního přerůstání tenkého střeva s dominancí metanu (IMO) nebo se zácpou, kvasinkami a estrogenovou dominancí či onemocněním štítné žlázy – neboli narušením hormonální rovnováhy.

 

POKUD TRPÍTE NA ZÁCPY A STŘEVNÍ DYSBIÓZU, PŘÍPADNĚ I PŘEMNOŽENÍ KVASINEK, PAK JE NUTNÉ ZAČÍT STAV ŘEŠIT CO NEJDŘÍVE. PODROBNÝ POSTUP A NÁVOD NAJDETE V MÉM WEBINÁŘI „ZÁCPA A JEJÍ ŘEŠENÍ“. STÁHNOUT SI HO MŮŽETE IHNED ZDE

 

    • Systémová bolest těla

Poslední z příznaků může být trochu obtížnější na určení, ale točí se kolem systémové bolesti, včetně bolesti těla, fibromyalgie, bolesti kloubů a svalů. Pokud pociťujete některý z těchto příznaků, je důležité nechat se otestovat na přemnožení kvasinek v těle. Zde bych upřednostňovala test organických kyselin od laboratoře Nordic laboratories.

Testování na přemnožení kandidy Vám může zásadně pomoci v orientaci se v problému, který vám způsobuje nepříjemné chronické potíže. Kvasinky se navíc dají velmi dobře řešit potřebnou úpravou stravy, nasazením přírodních antibiotik, napravením fungování trávicího traktu (například kontrola, zda váš žaludek tvoři dostatek kyseliny chlorovodíkové) a zlepšení pestrosti střevního mikrobiomu. Po několika úpravách klienti často hlásí, že se cítí lépe, a navíc si můžete opětovným testováním potvrdit, že vaše přemnožení kvasinek zmizelo.

Pokud pociťujete některý z těchto příznaků, je důležité opravdu jednat. Přerůstání kvasinek může být závažným zdravotním problémem, který může významně ovlivnit kvalitu vašeho života, přispět k rozvoji autoimunitních onemocnění, silně pozměnit vaše trávení nebo způsobit rozsáhlé chronické infekce.

Autor článku: Karolína Smutná