ZELENÝ POKLAD PRO VAŠE ZDRAVÍ

Zavzpomínejme si chvilku na hodinu biologie, kdy se nám snažili učitelé vštěpit do hlavy, co je to vlastně ten chlorofyl. Tenkrát to možná bylo „nudné“ učivo a teorie. Praxe je však zcela jiná a možná jste dodnes ani netušili, jak obrovský pomocník v péči o zdraví tento zelený zázrak vlastně je.

Chlorofyl je zelený pigment, který koluje v rostlinách, se kterým si kromě vody všichni spojujeme život na planetě Zemi. Je to dané od pradávna, protože bez zeleně a vody, by nebyl žádný život kolem nás. Blahodárnou a životadárnou zelenou barvu máme všichni spojenou s přírodou, zdravím, energií a sílou. A vůbec nejste daleko od pravdy. Chlorofyl je ozdravná sluneční lázeň pro naše vnitřní orgány, posila pro naše tělo a očista pro naši krev. Proč tomu tak vlastně je?

Jednou z nejvíce fascinujících věcí týkající se chlorofylu bylo zjištění, že krevní barvivo – hemoglobin, které přenáší kyslík k tělesným buňkám, je ve své struktuře téměř identické s chlorofylem, který je tak klíčovou látkou rostlinného života. Chlorofyl je proto často nazýván “krev rostlin“. Rozdíl je navíc jen v jednom jediném atomu, neboť chlorofyl v sobě uchovává atom hořčíku a hemoglobin, krevní barvivo, zase atom železa. Proto má chlorofyl velmi pozitivní vliv na naše zdraví. Ve své dokonalosti nám totiž příroda nabízí tohle úžasné zelené barvivo, abychom mohli pečovat, posilovat a pročišťovat tu naši nejvzácnější tělesnou tekutinu – krev. Chlorofyl náš organismus navíc dokonale čistí a dokonce dokáže zničit spoustu bakterií, které nám nejsou zrovna nakloněny. Dodává nám obrovské spektrum živin, energii, životní sílu a vitalitu. To, co rostlina dostala darem od samotné Matky přírody a to, co v ní probudilo slunce, to můžete prostřednictvím konzumace chlorofylu dostat do vašeho těla – vyčerpaného a unaveného požadavky, fungováním a stresem dnešní doby.

Od dávných dob sloužil chlorofyl jako“zázračný lék“. Je to dané tím, že dokáže přepravit velké množství kyslíku, takže hraje důležitou roli i v podpoře střevní mikroflóry. Znamená to, že čím více chlorofylu zkonzumujeme, tím lepší bude stav našich střev, imunitního systému a celkového zdraví. Vzhledem k tomu, že všechny zelené potraviny jsou jeho hlavním zdrojem, je těžké najít lepší způsob jak chlorofyl dostat do těla.

Dávno před objevem chlorofylu a tzv. fotosyntézy (složitý biochemický proces, kdy rostliny za pomoci zeleného barviva – chlorofylu vytváří energii), byly zelené a živinami nabité části rostlin hojně používány jako přírodní léčiva. Jedinečné vlastnosti a dokonalý – přírodou vytvořený charakter chlorofylu způsobili, že byl jednou z nejdříve vědecky zkoumaných přírodních látek za účelem (naturo)terapeutického využití. V dobách aktivních výzkumu se několik nadšenců pustilo do sledování, zda je možné chlorofyl použít při léčbě anémie – tedy chudokrevnosti. Dr. Miller o tom napsal: „Když byla částečně natrávená tráva podávána myším, přímo to stimulovalo tvorbu červených krvinek.“ Okolo r. 1933 konstatoval dr. Fischer, nositel Nobelovy ceny (1931) za výzkum červeného krevního barviva – hemoglobinu, že výsledky použití chlorofylu při léčbě pacientů jsou nadějné.

JAKÉ JSOU VLASTNĚ ÚČINKY CHLOROFYLU NA NAŠE TĚLO A ZDRAVÍ?

Chlorofyl pomáhá při prevenci a léčbě mnoha typů nemocí a neduhů dnešní doby. K popsání všech blahodárných vlastností chlorofylu určitě nestačí jeden článek, ale pojďme si zmínit ty nejdůležitější:

🌱 zvyšuje počet červených krvinek
🌱 chrání před rakovinotvorným bujením
🌱 poskytuje tělu železo
🌱 má alkalický vliv na tělo (podporuje zásaditost organismu a potlačuje jeho překyselení)
🌱 pomáhá odbourávat toxiny a napomáhá detoxikaci
🌱 bojuje proti anémii
🌱 čistí tlusté střevo
🌱 pomáhá pročistit játra
🌱 má příznivý vliv při léčbě zánětů
🌱 poskytuje úlevu v případě žaludečních vředů
🌱 zmírňuje bolestivost hemoroidů
🌱 pomáhá bojovat proti hepatitidě
🌱 reguluje menstruační cyklus zvyšuje tvorbu mléka u kojících
🌱 urychluje hojení ran
🌱 zmírňuje nepříjemný pach potu
🌱 ničí nepřátelské bakterie
🌱 odstraňuje zápach z úst
🌱 zklidňuje bolest v krku
🌱 podporuje léčbu cukrovky
🌱 podporuje léčbu křečových žil
🌱 zmírňuje bolest spojenou se záněty kloubů
🌱 zlepšuje zrak

KDE ZÍSKATE CHLOROFYL?

Zelený hrášek, zelené fazolky, kapusta, růžičková kapusta, špenát, medvědí česnek, kopřivy, mořské řasy, vojtěška, zelená petržel, brokolice, mladý ječmen, mladá pšenice, chlorela nebo spirulina. To jsou potraviny bohaté na chlorofyl. Bohužel většinu z nich máme ve zvyku tepelně upravovat, kdy se podstatná část účinných látek (z)ničí. Skvělým způsobem, jak získat chlorofyl a živiny ze zeleniny, nebo zelených potravin, je pít jejich šťávu. Tyto nápoje totiž obsahují až 70 procent denní dávky chlorofylu a 92 ze 102 různých látek, které lidské tělo potřebuje. Zelené potraviny, které jsou tak charakteristické vysokým obsahem živin a kyslíku v chlorofylu, jsou navíc nejvíce alkalickými potravinami, které existují na naší planetě. Máme-li doplnit náš jídelníček opravdu něčím, co nám prospěje, zaměřme se na chlorofyl a všechny zelené potraviny. Jedině tak totiž udržíme naše alkalické pH a výživu buněk v rovnováze.

Pokud chcete využít benefity chlorofylu pro vaše zdraví, zkuste vysoce kvalitní chlorofyl v kapkách od německé naturopatické firmy Naturtreu. Tento chlorofyl se získává z klíčku bio vojtěšky (alfalfa). Tyto kapky navíc nemají žádnou výraznou chuť (jako třeba chlorela, spirulina nebo mladý ječmen) a tak ho rozpuštěný ve vodě skoro ani neucítíte. Já sama jsem jeho dlouhodobou uživatelkou a mohu vám ho vřele (a s nadšením) doporučit.

Pokud váháte, jak si chlorofyl dopřát nebo zda ve vodě vám bude chutnat, ačkoliv jeho chuť je opravdu nevýrazná – narozdíl od jeho barvících schopností 🙂 vyzkoušejte domácí limetovo – mátovou limonádu s chlorofylem. Budete potřebovat:

  • bio limetu
  • čerstvou mátu
  • chlorofyl v kapkách od Naturtreu
  • (ideálně filtrovanou) vodu / cca 500 ml
  • volitelně: led

Limetku vymačkejte do vody a nakapejte do ní 25 kapek chlorofylu. Zamíchejte a doplňte lístky máty a kolečky pokrájené limetky. Případně podávejte s ledem.

Domácí limetovo – mátová limonáda s chlorofylem

Zdroj fotografií: Abdobe stock photos

Akademie Zdravé Výživy | Karolína Smutná | Zdravý životní styl, Semináře a Výživové poradenství

Výživová poradkyně, lektorka, autorka a zakladatelka Akademie zdravé výživy.

Mohlo by Vás zajímat...