SIBO – funkční trávicí porucha, která i přes svůj čím dál častější výskyt v běžné populaci, je stále velmi sporadicky správně diagnostikovaná. Během posledních let se navíc stále přemýšlelo nad tím, jak od sebe oddělit klasické SIBO – tedy funkční poruchu projevující se přemnožením bakterií v tenkém střevě, která způsobuje předešvím průjmy, malnutrici, histaminovou intoleranci a silné nesnášenlivosti potravin a stav, kdy k těmto bakterím přerůstají ještě další mikroorganismy spadající do kategorie Archea. Tyto jednobuněčné zastaralé mikroorganismy produkují plyn metan a způsobují tak symptomatologicky odlišný stav projevující se zácpami, refluxem, extrémní plynatostí, nadýmáním a špatnou motiltou trávicího ústrojí. Vzhledem ke specifickým podmínkám, odlišné diagnostice i rozdílné povaze mikroorganismů se tedy dospělo k tomu, že rozdělíme tyto dvě funční trávicí poruchy na SIBO – small intestine bacterial overgrowth a IMO – intestine methane overgrowth.
Běžný lékař trávicí problémy svého pacienta jen vyjímečně vztáhne k tomu, že by se mohlo jednat o SIBO nebo IMO, jelikož si je málokdy vědom všech projevů a jejich provázanosti. Pacientovi potíže jsou většinou uzavřeny jako syndrom dráždivého tračníku (IBS), nespecifickým funkčním dyspeptickým syndromem nebo odchází „jen“ s diagnózou histaminové intolerance či refluxu. V oblasti trávicích poruch, a především při výzkumu IBS a SIBO, došlo v posledních letech k opravdu velkým změnám a mnozí lékaři s tímto posunem bohužel nedrží krok. Chybí větší informovanost, zájem a dostupnost informací, které by byly pro lékaře dostatečně relevantní.
Velkým problémem je také diagnostika SIBO a IMO, především tedy dostupnost diagnostických
testů a znalost toho, jak a kdy testovat, jak pacienta na test správně přichystat a hlavně, jak
interpretovat výsledky. Přitom pro mnoho osob trpících SIBO a IMO je správná diagnóza opravdu zásadní, a to nejen z psychologického hlediska, ale také pro jejich informovanost o účinné terapii, která jim může pomoci eliminovat veškeré příznaky, jež opravdu negativně ovlivňují jejich život, zdraví a psychickou kondici. Více o diagnostice IMO si můžete přečíst ZDE.
Metanové přerůstání střev je opravdu specifické a máme před sebou ještě hodně práce, než se nám podaří více ho pochopit. Vzhledem k tomu, že jsem před několika lety jako první v České republice začala s řešením SIBO a IMO, byla jsem vlastně hozena do vody a snažila se pomalu a postupně v celé té problematice zorientovat. Co mi nejvíce pomohlo byla prostě práce s klienty. Čím více zkušeností sbíráte, tím více vidíte opakujících se faktorů, okolností a lépe chápete, jak IMO funguje a proč. Za posledních několik let registruji opravdu obrovský nárůst této trávicí poruchy a bohužel nových případů stále přibývá.
Z mé praxe problémem zvaným IMO častěji trpí ženy. Je to předešvím z důvodu hormonu estrogenu, který pokud je v nerovnováze, přispívá k větším tendencím k zácpám, nadýmání, poruchám žlučníku a horší motilitou (pohyblivosti střev). Nerovnováha estrogenu v těle také poukazuje na zhoršenou jaterní detoxikaci a jak je dobře známé, slabá, přetížená játra souvisí se stagnací trávení. Kdybych měla vybrat jen jedno slovo vystihující metanové přerůstání, pak je to jednoznačně slovíčko stagnace. Stagnace tvorby trávicích šťáv, stagnace motility, stagnace jater atd…Často na tento typ přerůstání trpí také ženy s endometriózou a ženy po operaci žlučníku. Zde pak přichází řada i na zástupce mužského pohlaví, kterých je s IMO méně, ale o to horší pak jejich potíže mají tendce být. Muži za mnou přichází s IMO právě po (většinou úplně zbytečném) vyoperování žlučníku a častém užívání antibiotik či léků na reflux – tzv. inhibitorů protonové pumpy. I u těchto mužů registruji zhoršenou jaterní detoxikaci, častý výskyt plísní, mykóz nebo jakékoliv jaterní onemocnění.
Pro lepší pochopení a řešení IMO v praxi bych vám ráda ukázala úspěšně dořešený případ mojí klientky. Říkejme ji třeba Lenka. S Lenkou jsem spolupracovala zhruba rok na eliminaci metanového přerůstání a zahojení sliznice střev, podpoře trávení a mirkobiomu a předešvím pochopení a nápravě toho, co se v těle děje a proč vlastně k IMO došlo. Postupně jsme tak navrátily většinu potravin do jídelníčku a Lenka může konečně fungovat jako „normální člověk“ bez neustálých eliminací a strachu cokoliv sníst nebo kamkoliv jít či cestovat.
Něco o Lence.
Lence v době spolupráce bylo 36 let, je kosmetička, má 1 dítě. Trápí jí dlouhodobé trávicí potíže projevující se zácpami, silným nadýmáním a plynatostí, intolerancí laktózy, histaminovou intolerancí, bolestmi hlavy (hlavně před menstruací) a akné. Zjistily jsme velmi rychle estrogenovou dominanci, zhoršené PMS a prodlužující se cyklus. Lenka brala dlouhodobě antikoncepci (asi 5 let). Potíže odstartovalo vysazení antikoncepce, zvýšená stresová zátěž a reflux, na který dostala léky. Velmi rychle po jejich nasazení přestala tolerovat laktózu, začalo nadýmání a bolest v pravém podžebří. Lence byl preventivně ve 35 letech odstraněn žlučník. Zhruba do půl roku přišly zácpy, velké nadýmání, plynatost a histaminové reakce. Lenka mě v této době kontaktovala a začala naše spolupráce. Provedly jsme dechový test s laktulózou od společnosti SIBOcheck.
Výsledek: IMO neboli metanové přerůstání střev
Výsledek prvního dechového testu
Postup terapie:
Krok číslo 1) Podpora trávení a motility (pohybu) střev
Postup, který jsem zvolila
Suplementace:
Úprava stravy:
Po 4 týdnech Lenka hlásila výraznou úlevu v trávení, stolice se stala pravidelnější, stále však zácpovitého charakteru (dle Bristolské škály stolice) a stále citelné nadýmání. Úleva v bolestech hlavy a výrazné zlepšení akné. Stále příznaky HIT a laktózová intolerance.
Krok číslo 2) Přírodní antibiotické terapie: 6 týdnů
K tomu navíc:
Po dokončení antibiotické terapie jsme nechaly trávení i Lenku odpočívat. Pouze jsme podporovaly trávení suplementy a kvalitní stravou. Lenka stále musí užívat prokientika.
6 týdnů po dobrání antibiotik proveden kontrolní dechový test s laktulózou.
Výsledek: negativní na oba plyny (H2 i CH4)
Stav Lenky 3 měsíce po terapii IMO (negativním dechovém testu)
Nadýmání o 90% lepší. Pokud ji trápí, pak vždy navečer. Stolice je většinou 1x denně. Stále Lenkce nedělají dobře kravské mléčné výrobky. Toleruje však bio kozí a bio ovčí. Výrazně se snížily histaminové reakce. Zvládá tedy vývary a postupně fermenty. Nasazujeme tedy pomalu specifická probiotika, kozí kolostrum a slizovité látky na hojení střev společně s L-glutaminem. Lenka doplňuje omega 3 mastné kyseliny z tresčích jater obsahující přirozeně vitamin A, který podporuje hojení sliznic. Ten navyšujeme i ve stravě. Stejně tak zinek. Zlepšujeme jaterní detoxikaci estrogenu užíváním sulforafanu a postupným zapojováním brukvovité a štiplavé zeleniny. Navyšujeme pomalu vlákninu v jídelníčeku, přidáváme kváskové pečivo a celozrnné produkty. Lenka skvěle reaguje na špaldu, jáhly, pohanku a quinou. Toleruje skleničku kombuchy, trošku kvalitního kozího / ovčího jogurtu a občas šťávu z kysaného zelí, což je skvělý způsob přidání probiotik do jídelníčku. Držíme se stále 3 kvalitních porcí denně, upraveného množtsví sacharidů a pořád podporujeme trávení hořčinami a prokientiky. Doplňujeme hořčík, vitaminy B- komplexu a vitamin D3+K2, který vysazujeme na léto. Tím podpoříme nejen hojení, ale také jaterní detoxikaci, tvorbu enzymů a imunitní systém.
Lenka ví, že trávení je její slabá stránka a musí se o něj strata a pečovat. Problémy s trávením má už odmala a také její maminka trpí a zácpy a plynatost. Nesmí usnut na vavřínech a myslet si, že je vše vyřešeno. Zdravé trávení a podpora střev trvá, ale každý krok přinesl Lence mnohem lepší pocit a úlevu od všech potíží, které jí roky bránily žít a užívat si kvalitní život s rodinou i přáteli.
Autor článku: Karolína Smutná – terapeut SIBO & IMO
2020 © Akademie Zdravé Výživy | vytvořila Karolína Smutná