Důležitost slizniční imunity a jak ji správně podpořit

V tomto článku se budu zabývat klíčovým aspektem obrany našeho organismu, tzv. slizniční imunitou. Slizniční imunita je velmi důležitou součástí našeho imunitního systému, která se specificky zaměřuje na ochranu sliznic, což jsou ty hlavní vstupní brány pro mnoho patogenů. Naše slizniční imunita hraje zásadní roli v ochraně těla před infekcemi a zajišťuje, že imunitní reakce jsou rychlé a účinné v místě, kde dochází ke kontaktu s nepřáteli. Problém však nastává, pokud je schopnost slizniční imunity nedostatečná nebo je naopak příliš aktivní, což může vést k hyperreaktivním stavům, například při alergiích nebo přemnožení bakterií, parazitů či kvasinek.

Sliznice pokrývají v těle obrovskou plochu – respektive povrch celého dýchacího, trávicího, močového a pohlavního ústrojí a jsou neustále vystaveny kontaktu s vnějšími vlivy. Uvádí se, že naše sliznice se za jeden den setkají s tolika patogeny, kolik imunitní systém potká za celý náš život. Protože jsou sliznice tak intezivně zatížené, tělo si vyvinulo několik velmi chytrých obranných mechanismů, které jsou stěžejní pro naše zdraví.

Mezi ty hlavní obranné mechanismy sliznic patří:

Fyzikální a chemické bariéry

Sliznice produkují hlen mucin, který obsahuje důležité enzymy a protilátky, jež pomáhají včas zachytit a zničit patogeny. Mechanické pohyby, jako jsou pohyby řasinek v dýchacích cestách nebo peristaltika ve střevech, rovněž pomáhají odstranit škodlivé mikroorganismy tím, že je obalí hlenem a vyloučí z těla ven. Glykoprotein mucin zajišťuje ochranu sliznic hustou želatinovou vrstvou, která slouží jako fyzická bariéra. Naše schopnost produkovat dostatečné množství mucinu závisí překvapivě do značné míry na rozmanitosti a hojnosti mikrobiomu, například na přítomnosti bakterií Akkermansia muciniphila (všiměte si, že i její název obsahuje slovo „mucin“) ve střevech. Ochranná funkce této hlenové vrstvy závisí také na přítomnosti peptidů obrany hostitele, jako jsou imunoglobuliny třídy IgA a lidské beta-defensiny (HBD).

Protilátky

Hlavním typem protilátky nacházejícím se na sliznicích je imunoglobulin A (IgA). Ten hraje klíčovou roli v ochraně před infekcemi a nekontrolovatelným množením patogenů. IgA neutralizuje patogeny a zabraňuje jim v proniknutí do buněk a šíření infekce. Když je naše slizniční vrstva trávicího a dýchacího traktu plná těchto imunologických „kamarádů“, máme silnou první obrannou linii proti požitým a vdechnutým patogenům. Když náš slizniční imunitní systém zjistí možnou hrozbu, snaží se ji odstranit dříve, než má šanci způsobit jakýkoliv problém. IgA protilátky přitom hrají zásadní roli díky své schopnosti zachytit patogeny a usnadnit jejich rychlé odstranění v proudu hlenu. Potlačují schopnost patogenů přilnout k epiteliálním buňkám a napadnout je, čímž významně přispívají k prevenci kolonizace a invaze patogenů na různých místech těla.

IgA protilátky jsou však velmi dobře vycvičeny a pomáhají zajistit, aby náš imunitní systém toleroval naše symbiotické komenzální bakterie například tím, že je „označuje“ jako bezpečné. To pak přináší další výhody pro sílu a rovnováhu imunitního systému. K tomuto výcviku dochází primárně v dětsví. Stále více se ukazuje, že zdraví matky před a po dobu těhotenství, druh porodu a délka kojení hrají zásadní roli v kvalitě a reakcích slizniční imunity.

Imunoglobuliny A (IgA) se vyvinuly jako náš „imunologický strážce“. Optimalizace schopnosti jeho produkce spolu s dalšími základními složkami slizniční bariéry je klíčová pro zlepšení imunitní odolnosti a rovnováhy. IgA je jedním z nejsnadněji testovatelných biomarkerů slizniční imunity a lze ho obvykle analyzovat ze vzorku slin nebo ideálně stolice, což z něj činí účinný nástroj pro hodnocení imunitní odolnosti jednotlivce.

„Uvádí se, že naše sliznice se za jeden den setkají s tolika patogeny,
kolik imunitní systém potká za celý náš život.“

Když naše sliznice nechrání dostatečně aneb rizika IgA deficience

Deficit hlavního slizničního imunoglobulinu A (neboli deficience IgA) je nejběžnější vrozenou, ale často i životním stylem a okolnostmi získanou imunodeficiencí, která může vést k různým zdravotním problémům. Nejčastějši se v praxi potkáváme s těmito typickými stavy a nemocemi vycházejícími ze slabých obranných schopností sliznic:

 1. Časté respirační infekce
  Lidé s deficitem IgA mají zvýšenou náchylnost k opakovaným infekcím dýchacích cest, jako jsou sinusitida, bronchitida a pneumonie. IgA hraje klíčovou roli v ochraně sliznic dýchacích cest a jeho nedostatek oslabuje tuto ochranu.
 2. Gastrointestinální infekce
  Deficit IgA může vést k častým gastrointestinálním infekcím a průjmům, protože IgA je důležitý pro ochranu střevní sliznice před patogeny.
 3. Alergické reakce
  U osob s deficitem IgA je vyšší výskyt alergických onemocnění jako např. astma, alergická rýma a ekzémy.
 4. Zvýšená tvorba histaminu a histaminová intolerance
  Nedostatek nebo nadměrná reakce slizniční imunity může vést k vyšší tvorbě histaminu. To zvyšuje náchylnost k infekcím, alergiím, chronickým zánětům a zvýšené střevní propustnosti, což podporuje další nadměrnou sekreci a signalizaci histaminu.
 5. Autoimunitní onemocnění
  Deficit IgA je často spojen s vyšším rizikem autoimunitních onemocnění, jako je celiakie, systémový lupus erythematodes, revmatoidní artritida a zánětlivé střevní onemocnění. Tyto reakce mohou být částečně způsobeny abnormální imunitní regulací vlivem nedostatku IgA.
 6. Infekce urogenitálního traktu
  Zvýšená náchylnost k infekcím močových cest je dalším rizikem spojeným s deficitem IgA, jelikož IgA pomáhá chránit sliznice urogenitálního traktu.
 7. Reakce na očkování
  Někteří jedinci s deficitem IgA mohou mít neobvyklé reakce na očkování, zejména na vakcíny obsahující inaktivované viry nebo bakterie.

Snížená tvorba IgA protilátek i aktivita slizniční imunity mohou být způsobeny různými faktory. Mezi ty nejčastější pak patří:

*seřazuji podle četnosti výskytu i podle zkušeností u mých klientů s IgA deficiencí

 • Špatná výživa
  Nedostatek důležitých živin, jako jsou omega 3 mastné kyseliny, bílkoviny, vitamíny A, C, E a zinek, může vést k oslabení imunitního systému a snížení produkce IgA.
 • Stres
  Chronický stres velmi výrazně snižuje produkci IgA, což oslabuje obranyschopnost slizničních bariér. Rostoucí prevalence chronického stresu v moderním životě znatelně zvýrazňuje jeho negativní dopad na imunitní systém, což je myslím naprosto znatelné na stále vyšším výskytu alergií, histaminových intoleranací, autoimunitních onemocnění nebo střevních poruch.
 • Nedostatečný spánek
  Kvalitní spánek je klíčový pro udržení silné imunitní odpovědi včetně ochrany sliznic.
 • Infekce a nemoci
  Chronické infekce a poruchy trávicího systému, jako je SIBO & IMO, syndrom dráždivého tračníku (IBS) nebo Crohnova choroba, mohou negativně ovlivnit schopnost sliznic produkovat ochranné látky.
 • Genetické a lékové faktory
  Některé genetické predispozice, dlouhodobé užívání antibiotik, léků na reflux, NSAID, antidepresiv či imunosupresiv výrazně narušuje imunitní funkci.
 • Environmentální vlivy
  Expozice toxickým látkám a znečištění životního prostředí mohou přispívat k oslabení imunitního systému.

Vitamin A je jeden z nejdůležitějších nutrientů pro správné fugování slizničního imunitního systému.

Jak zlepšit produkci IgA slizničních protilátek a udržet zdravý mikrobiom?

Práce na zlepšení produkce IgA slizničních protilátek a udržení zdravého mikrobiomu je klíčová pro posílení imunitního systému a celkového zdraví či vyřešení chronických potíží, které vás trápí. Důležitou roli hraje především správná výživa bohatá na specifické nutrienty, probiotika a úprava některých faktorů životního stylu, což výrazně podporuje rovnováhu vnitřního prostředí a dovolujte tělu nabídnout vhodné podmínky pro jeho ozdravení. Pro podporu a posílení slizniční imunity je klíčové jíst nutričně hodnotnou stravu založenou na kvalitních bílkovinách a kvalitních tucích, dostatku vlákniny, navýšit ve stravě specifické nutrienty prokazatelně působící na sliznice, navýšit nutrienty snižující zánět a minimalizovat stresové faktory či časté užívání antibiotik i léků proti bolesti (Ibalgin, Paralen apod.).

Praktické tipy pro zlepšení slizniční imunity

 • Doplňte klíčové mikroživiny
  Zvýšený příjem vitaminu A, vitaminu D a zinku podporuje integritu a funkci sliznic. Vitamin A pomáhá přenášet IgA přes slizniční bariéru. Zinek podporuje produkci antibakteriálních peptidů Panethovými buňkami a také integritu základní epiteliální bariéry, která je důležitou podpůrnou vrstvou.

Nejlepší zdroje vitaminu A, které musí být ve vašem jídelníčku při podpoře zdraví sliznic:

 1. bio játra – játra obsahují vysoké množství vitamínu A ve formě retinolu
 2. olej z tresčích jater – extrémně bohatý zdroj vitamínu A
 3. žloutek z bio vajec – obsahuje vitamín A ve formě retinolu
 4. listová zelenina – zejména tmavě zelená listová zelenina jako je špenát, mangold, řeřicha
 5. oranžová a žlutá zelenina a ovoce – například mrkev, sladké brambory, dýně, meruňky, mango obsahují beta-karoten, který se v těle přeměňuje na vitamín A
 6. rybí maso – určité druhy ryb (losos, makrela, sledě) jsou dobrým zdrojem vitamínu A
 7. kvalitní ghí a kvalitní máslo
 8. kozí a ovčí mléko
 • Doplňte (často značně) deficitní omega 3 mastné kyseliny a hlídejte si jejich příjem ve stravě. Snižte ve větší míře PROzánětlivé omega 6 MK.
 • Zařazujte slizovité rostlinné látky
  Z těch nejvíce prověřených pracujeme s aloe vera, jilmem plavým, DGL (deglycyrrhizinovaná lékořice), proskurníkem, omanem nebo slézem. Slizovité látky pomáhají fyzicky chránit a podporovat hojení povrchu naší gastrointestinální sliznice.
 • Podpořte střevní mikrobiom
  Prebiotika, probiotika a rostlinné polyfenoly pomáhají udržovat rovnováhu střevní mikrobioty, která je klíčová pro zdraví sliznic. Vyživujte svůj střevní mikrobiom pomocí prebiotických vláknin, jako jsou PHGG, galakto-oligo-sacharidy nebo inulin. Zaměřte se na kvalitní probiotika vzhledem k jejich zásadní roli v regulaci slizniční imunity. Například Lactobacillus spp. a Bifidobacterium spp. pomáhají udržovat slizniční bariéru připravenou k akci tím, že stimulují produkci IgA hostitele. Zvýšení množství Bifidobacterium ve střevě pomocí suplementace galaktoligosacharidů (GOS) se tak ukázalo jako důležitý nástroj pro modulaci imunitního systému. Mezitím mohou rostlinné polyfenoly (například z granátového jablka) stimulovat růst Akkermansia, což poskytuje další důležitou ochranu slizniční bariéry. Pokud se u vás prokáže nízká hladina IgA, může být užitečné doplnění probiotické kvasinky Saccharomyces boulardii vzhledem k její schopnosti stimulovat produkci IgA ve střevě (podle studií na zvířatech). Ochranný přínos pro střevní imunitu se promítl i do klinických studií s použitím S. boulardii u lidí, přičemž pozoruhodný je její přínos pro prevenci průjmu spojeného s antibiotiky díky inhibičnímu účinku na růst patogenů ve střevě.
 • Zařaďte do suplementace kozí kolostrum
  Kolostrum poskytuje širokou škálu předtvořených imunitních molekul, jako jsou imunoglobuliny a laktoferin, působí jako prebiotikum pro Lactobacillus spp. a Bifidobacterium spp. a podporuje integritu střevní epiteliální bariéry. Je důležité vybírat si ekologické kozí kolostrum pocházející od vysoce etických producentů, kteří upřednostňují dobré životní podmínky a spokojenost zvířat a maximální čistotu a kvalitu produktu.
 • Pořeště zda na vás nemá zásadní vliv stres a stresový hormon kortizol a zlepšete spánkovou hygienu. Snížení stresu a dostatečný spánek jsou nezbytné pro silný imunitní systém, podporu zdravých sliznic a regeneraci organismu.
 • Nutné je úplné omezení konzumace alkoholu vzhledem ke schopnosti alkoholu způsobovat poškození sliznic. Doporučuji také výrazně omezit či zcela vynechat pití kávy.

Závěr: Klíč ke zdravé slizniční imunitě

Slizniční imunita je první obrannou linií našeho těla proti patogenům a její správná funkce je zásadní pro udržení celkového zdraví. Produkce IgA protilátek hraje v tomto procesu klíčovou roli, avšak různé faktory, jako je špatná výživa organismu, dlouhodobé eliminační diety, chronický stres, nedostatek spánku, chronické infekce, genetické predispozice, některé léky a environmentální vlivy, mohou obrannou funkci sliznic výrazně oslabit. Tento problém stojí za velkým nárůstem funkčních střevních poruch, IBD, alergií, atopických ekzémů, autoimunitních nemocí, histaminových intolerancí nebo syndromu zvýšené střevní propustnosti.

Pro posílení slizniční imunity je nezbytné zaměřit se na vhodnou úpravu stravy, životní styl a snížení stresové zátěže. Klíčovými živinami jsou vitamíny A, C, D a E, zinek, omega-3 mastné kyseliny, probiotika a prebiotika. Tyto látky nejen podporují tvorbu IgA, ale také přispívají k celkové integritě a funkci sliznic.

Důležitost testování IgA protilátek by neměla být přehlížena. Kvalitní testování může odhalit nedostatky a umožnit cílenou podporu imunitního systému prostřednictvím výživy a dalších terapeutických zásahů.

Pamatujte, že zdravá slizniční imunita začíná zdravým životním stylem a předešvím správnou výživou.

Autor článku: Karolína Smutná