Akademie Zdravé Výživy | Karolína Smutná | Zdravý životní styl, Semináře a Výživové poradenství

Pravý poklad do ženské lékárničky

Pupalka dvouletá je žlutá rostlinka dorůstající až dvou metrů, kterou najdete i v českých krajinách. Nejen její vzhled ale i její anglický název “evening primrose” již napovídá, že se jedná především o skvělou pomocnici pro ženy. Téměř všechny její části (kořeny, listy, květy, pupeny květů a semena) se již tradičně zpracovávají, ať už v kosmetice, farmacii nebo lidovém léčitelství. Z pupalky se získává především ceněný olej lisováním jejich zralých semen. Je to čirý olej žluté barvy, málo výrazné vůně a chuti.

Olej obsahuje především kyselinu linolovou (asi 70%), olejovou a ceněnou gama-linolenovou ( asi 9 %) s malou příměsí velmi významné kyseliny dihomo-gama-linolenové. Jedná se o esenciální mastné kyseliny, které si lidský organismus sám neumí vyrábět.

Pupalkový olej pomáhá velice účině zmírňovat premenstruační syndrom (ať už jsou to deprese, bolesti a křeče). Také zklidňuje bolestivost prsů, napravuje nepravidelný cyklus a hraje důležitou roli v léčbě neplodnosti. Pupalkový olej napomáhá správné tvorbě ženských pohlavních hormonů a umí tak v těle podpořit jejich rovnováhu.

Dále přispíva k normální činnosti kardiovaskulárního systému (snižuje hladinu cholesterolu v krvi). Rovněž pomáhá regenerovat spálenou a zanícenou kůži a také pomáhá hojení ranek. Vhodná je především na léčbu nejrůznějších kožních onemocnění, hlavně ekzémů, atopických ekzémů i lupénky. Olej je velice nápomocný i pokud trpíme opakovanými bolestmi hlavy nebo u syndromu studených nohou.

Pupalkový olej , stejně jako jiné rostlinné oleje, nachází také uplatnění i v kuchyni. Dá se použít pro dochucení salátů, polévek, zálivek či majonéz. Je třeba ovšem mít na paměti, že se nesmí tepelně zpracovávat. Má lehce nahořklou chuť, která však v jídle vymizí.

Skvělé účinky pupalkového oleje

🌼 snižuje menstruační potíže, je vhodný i pro ženy v klimakteriu
🌼 podporuje prokrvení končetin, omezuje tvorbu křečových žil
🌼 zlepšuje kvalitu pleti, vlasů a nehtů
🌼 doporučuje se u roztroušené sklerózy, schizofrenii a úzkostem
🌼 působí příznivě na játra
🌼 má protizánětlivé účinky
🌼 příznivě působí na zdraví střevní sliznice

Akademie Zdravé Výživy | Karolína Smutná | Zdravý životní styl, Semináře a Výživové poradenství

Výživová poradkyně, lektorka, autorka a zakladatelka Akademie zdravé výživy.

Mohlo by Vás zajímat...