Akademie Zdravé Výživy | Karolína Smutná | Zdravý životní styl, Semináře a Výživové poradenství

Důležité hodnoty při testování štítné žlázy

Vyštření štítné žlázy je jedno z nejběžnějších laboratorních vyšteření. Běžne se setkáte s diagnostikou obsahující 2 proměnné. TSH a T4. Dle nich pak lékař určuje, zda Vaše štítná žláza již vykazuje patologické pochody nebo nefunguje, jak by bylo třeba. Znát pouze tyto dvě hodnoty je ale zoufale málo. Ukáží nám sice, že štítná žláza UŽ nefunguje, jak by měla, ale neukáží nám PROČ, na jaké úrovni k její disfunkci dochází, případně jak co nejlépe uchopit a pochopit, co se v nás děje.

TSH je hormon stimulující štítnou žlázu a je vylučován hypofýzou. Jeho hlavním úkolem je buď štítnou žlázu urgovat k vyšší práci nebo ji naopak zpomalovat.

T4 (tyroxin) je jeden ze dvou hlavních hormonů, které produkuje štítná žláza. Je to vícemnéně neaktivní forma hormonu, který je v případě potřeby přeměněn v játrech a jiných tkáních na jeho aktivní formu T3 (trijódtyronin). Hodnota T4 se používá ke zhodnocení funkce štítné žlázy, pomůže k diagnóze hypofuncke nebo hyperfunkce. Tato hodnota ale může být ovlivněna například těhotenstvím, stresem, specifickou skladbou stravy nebo užíváním hormonální natikoncepce. Proto je vhodné zjistit také volný tyroxin = FT4 – okamžitě dostupný buňkám, je obvykle zvýšený u hyperthyreózy a snížen při hypothyreóze. Stejně tak volný trijodotyronin = FT3 – je opět přesnějším ukazatelem. Naprosto zásadním ukazelem je potom výskyt protilátek v krvi (anti – TG, anti – TPO) Jejich zvýšená koncentrace nám pak ukazuje, že náš imunitní systém již dospěl do stádia devastace vlastního orgánu a vytváří protilátky proti vaší štítné žláze. Jinak řečeno – napadá ji a pomalu ničí. Není divu, že ta pak nemůže pracovat, jak by měla. Můžete si představit Vaši štítnou žlázu jako velký rudý- opevněný – dobře chráněný hrad, který od nepaměti pomáhá celé zemi a řídí ji. Pod tímto hradem se ale usídlila malá zmatená armáda, která z nepochopitelného přesvědčení, že je hrad nepřátelský, ho pomalu ničí, rozbíjí a snaží se ho zneškodnit. Pokud chcete opravdu vědět, co se s Vašim tělem děje a proč, požádejte Vašeho lékaře, aby Vaši štítnou žlázu prozkoumal a vysvětlil opravdu důkladně. Jedině tak budete vědět, jakou cestou se vydat za její(Vaši)ozdravou

Akademie Zdravé Výživy | Karolína Smutná | Zdravý životní styl, Semináře a Výživové poradenství

Výživová poradkyně, lektorka, autorka a zakladatelka Akademie zdravé výživy.

Mohlo by Vás zajímat...